O obci

Obecný úrad a kultúrny dom

Obec Andovce leží na južnom Slovensku, v Nitrianskom kraji, v Novozámockom okrese asi 3km severozápadne od okresného mesta Nové Zámky. Obec je členom mikroregiónu Cergát-Váh, Mikroregión Novozámocko a Združenia obcí dolného Žitného ostrova. Obec sa nachádza na Podunajskej nížine, v juhozápadnej časti okresu Nové Zámky. Medzi najbližšie sídla patria Nové Zámky ležiace 2 kilometre na východ a Palárikovo, ktoré leží 5 kilometrov severozápadne.

V súčastnosti má 1513 obyvatelov  väčšinou maďarskej národnosti. Hustota obyvateľstva je 120 obyvateľov na kilometer štvorcový.

Stred obce leží na: S: 47°59’39” ,V: 18°06’23”

Nadmorská výška: 110 m n.m.

Rozloha obce: 1235 ha

Telefónna predvolba: 035

PSČ: 941 23

 

História

Prvá písomná zmienka o Andovciach pochádza z roku 1424. V nasledujúcich dokumentoch sa uvádza, že Andovce patrili do správy panstva Beckovského hradu. V tureckých súpisoch (defteroch) z roku 1570 sa uvádza, že v obci v tom čase bolo predmetom zdaňovania 7 domov, v ktorých žilo 20 občanov.

V roku 1773 sa obec spomína pod názvom Andod, od roku 1786 ako Andód a prechode v rokoch 1877 až 1882 opätovne bez dĺžňa v podobe Andod. V štatistike z roku 1808 sa uvádzajú dokonca dva názvy Andód i Ondod. Počnúc súpisom z roku 1888 sa Andovce uvádzajú už len s dĺžňom, teda rovnako, ako v roku 1786. Štatistika z roku 1910 vykazovala v Andovciach 1 012 obyvateľov prevažne maďarskej národnosti.

Po prvej svetovej vojne pripadla obec na základe Trianonskej mierovej zmluvy Česko-Slovenskej republike. V medzivojnovom období sa používal dovtedajší názov Andód. V novembri 1938 po Viedenskej arbitráži pripadla obec Maďarsku, no po druhej svetovej vojne bola opätovne pričlenená k ČSR. V roku 1948 došlo k poslovenčeniu pôvodného názvu obce na Andovce.

Pamiatky

Pamiatka obetiam II. svetovej vojne stojí neďaleko kostola pri pošte.

Pamiatka a menoslov padnutých v rokoch 1914 – 1918  v I. svetovej vojne. Obidve pamiatky nájdete neďaleko vedľa seba.

Rímsko-katolícky kostol. Stojí v centre obce. Pôvodný kostol pochádzal z roku 1741, ale vzhľadom na vyšší počet veriacich v roku 1858 zväčšili. Pôvodná zvonica bola z dreva. V roku 1913 ju však zničila obrovská búrka čo spôsobila značné škody v dedine. Nahradili ju teda už murovanou zvonicou. Posledná väčšia rekonštrukcia kostola bola v roku 1970, keď tam vybudovali aj novú sakristiu. V roku 2008 sa zrekonštruovala strecha, kostol dostal nové okná a novú maľovku.

Busta spisovateľa – rodáka z Andoviec Gergelya Czuczora, z roku 1998. Stojí pred kostolom v centre obce.

Socha Gergelya Czuczora, ktorá pochádza z roku 2004, stojí oproti obecnému úradu pri nájomných bytoch a pošte.

Vlastivedné múzeum s pamätnou izbou Gergelya Czuczora. Nájdete ho hneď vedľa kostola na ľavej strane. Múzeum sa vytvorilo z budovy niekdajšej školy, aby výstavný materiál pri príležitosti 200. výročia narodenia spisovateľa našlo vhodné miesto. Slávnostné otváranie sa uskutočnilo 7. septembra 2002.

Významným rodákom obce Andovce je básnik, mních benediktínskeho rádu Gergely Czuczor. Narodil sa 17. decembra 1800, vlastným meno István. Gergely Czuczor bol bratrancom slávneho fyzika, vynálezcu a učiteľa Ányosa Jedlika, rodáka susednej obce Zemné.

Gergely Czuczor svoje detstvo prežíval v Nových Zámkoch, študoval v Nitre, v Ostrihome a v Bratislave. Teológiu študoval ako benediktínsky mních v Pannonhalme. Po ukončení štúdia pracoval ako učiteľ a popri práci písal básne. Kvôli prácam vydavaným v rokoch 1848-49 bol väznený. Jeho prvá básnická zbierka bola vydaná až po jeho smrti v roku 1866.

Jeho rodný dom, ktorý stál na tzv. Czuczor grunde bol aj napriek všetkým úsiliam obyvateľov obce zbúraný.

 

Cirkev

 

Rímsko katolícky kostol vysvätený sv. Rozálie bol postavený v roku 1741. Pôvodný kostol v roku 1858 kvôli stále sa zvyšujúcemu počtu veriacich rozšírili. Obraz za oltárom pochádza z tejto doby. V kostole sa pôvodne nachádzala drevená zvonica, ktorú však v roku 1913 zničila obrovská búrka, ktorá pôsobila obrovské škody v celej dedine. Počas tejto rekonštrukcii sa postavila nová murovaná zvonica. V roku 1970 sa vykonala väčšia rekonštrukcia kostola a postavila sa aj nová sakristia.

V roku 2008 kvôli riziku zrútenia kostol uzatvorili a zrekonštruovali. Pri tejto rekonštrukcii sa zistilo, že pri stavbe pôvodného kostola sa nepoužila tehla, ani na podporu oblúkov. Okrem rekonštrukcie strechy dostal kostol novú maľovku a nové okná.